Dodatek do prądu – dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego.

Do kogo skierowany będzie dodatek dla energii elektrycznej?

Dodatek do ogrzewania energią elektryczną to nowy pomysł rządu skierowany do gospodarstw domowych korzystających z ogrzewania elektrycznego. Nowa ustawa o dofinansowaniu do wielu innych źródeł ciepła została podpisana przez prezydenta, a wkrótce jak zapowiedział Premier Mateusz Morawiecki z dofinansowania do ogrzewania będą mogli skorzystać również mieszkańcy korzystający z energii elektrycznej.

Do tej pory grupa gospodarstw domowych korzystających z energii elektrycznej nie mogła liczyć na wsparcie tak jak osoby ogrzewające domy węglem, pelletem, drewnem czy gazem lub olejem opałowym. 

W Polsce nieruchomości wykorzystujące urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną są coraz bardziej powszechne, a właściciele domów do ogrzewania wykorzystują najczęściej takie urządzenia jak pompa ciepła, piec akumulacyjny, grzejnik elektryczny, farelka i wiele podobnych urządzeń.

Na jakich warunkach dodatek do energii elektrycznej?

Dodatek do ogrzewania prądem ma być skierowany do gospodarstw domowych w których głównym źródłem ciepła jest prąd i tak jak w przypadku innych źródeł warunkiem otrzymania dodatku będzie złożona deklaracja do CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków). Wypłatę dodatku możemy otrzymać tylko na jeden adres niezależnie od tego jak wielu mieszkańców jest zameldowanych i liczbę urządzeń grzewczych stosowanych w danej nieruchomości. W przypadku łączenia różnych źródeł energii takich jak na przykład kominek z płaszczem wodnym i bufor ciepła z grzałką elektryczną lub innych podobnych wariantów mieszkańcy otrzymają tylko jeden dodatek.

W jakiej kwocie będzie dodatek do ogrzewania energią elektryczną?

Nowa ustawa uchwalona 29 września 2022 r. przewiduje, że jednorazowy dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania wyniesie 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii powyżej 5000 kWh dodatek zostanie podwyższony do 1500 zł. Wnioski będzie można składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 r.